کامپیوتر امیرکبیر

HDD یا SSD ؟

hdd یا ssd

همواره این سئوال مطرح بوده HDD یا SSD و این مورد چالشی برای انتخاب سخت افزار مربوط جهت ذخیره سازی بوده است.

هارد دیسک ( HDD ) چیست؟

معمول ترین قطعه برای ذخیره سازی اطلاعات هارد دیسک یا همان دیسک سخت است.

در هارد دیسک اطلاعات روی صفحات مغناطیسی ذخیره میگردد. دراین قطعه برای نوشتن و ذخیره کردن و دسترسی به اطلاعات باید دیسک سخت با سرعت بچرخد و یک بازو که در انتهای نوک آن یک هد برای خواندن اطلاعات وجود دارد اطلاعات را نوشته و یا بخواند. با توجه به وجود این سیستم مکانیکی، سرعت این هاردها پایین میباشد، به اضافه اینکه حساسیت دیسک سخت به ضربه و نوسان برق این قطعه را به پر ریسک ترین قطعه در سخت افزار تبدیل کرده است.

 

حافظه SSD (یا Solid State Drive ) چیست؟

علت نامگذاری این قظعه این است که بر خلاف هارد دیسک فاقد قطعات مکانیکی و متحرک است و از تراشه های حافظه برای ذخیره سازی استفاده میکند.

در حافظه های SSD بر خلاف حافظه های داینامیک ( ِDRAM ) که در هر ثانیه چندین بار رفرش و بازنویسی میشود و با قطع شدن جریان برق حافظه پاک میشود، به نحوی طراحی شده است که اطلاعات با قطع شدن جریان برق پاک نمیشود.

در این حافظه ها به دلیل نبودن قطعات مکانیکی، سرعت بسیار بالاتر و ریسک خرابی آن کمتر از هارد دیسک میباشد.

 و حالا HDD یا SSD ؟

اگر در انتخاب با محدوديت بودجه مواجه نیستید و نياز به فضاي ذخيره سازي كمي داريد و سرعت نيز اهميت زيادي براي شما دارد SSD انتخاب مناسبی براي شماست. با توجه به این که تکنولوژی هاردهای دیسکی (HDD) قدیمی میباشد و سرعت قابل ملاحظه ای ندارند در به روز رسانی سخت افزار و دستیابی به سرعت بالاتر استفاده از حافظه هایSSD انتخاب مناسبی میباشد

با وجود گران بودن حافظه های  SSD اگر سرعت انتقال اطلاعات برای کاربر مهم باشد اين يك سرمايه گذاري به صرفه اي براي شما خواهد بود.

 

اگر در هزینه محدوديت نداريد و نياز به فضاي ذخيره سازي بالايي داريد و سرعت نيز برای شما اهمیت زيادي دارد مي‌توانيد از تركيب يك SSD و يك هارد دیسک (HDD) استفاده كنيد. در این حالت در کامپیوتر های خانگی و رومیزی مشکل خاصی وجود ندارد و میتوان از یک حافظه SSD.با ظرفیت متوسط یا پایین ( معمولا 128 گیگابایت ) برای نصب سیستم عامل ویک هارد دیسک ظرفیت بالا برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده کرد .

برای استفاده از حافظه SSD در لپتاپ با توجه به اینکه غالب لپ تاپ ها تنها يك درگاه براي نصب هارد درايو دارند دو راه وجود دارد

گزینه اول اینکه حافظه SSD روی دستگاه نصب شود و هارد دیسک دستگاه را به صورت هارد اکسترنال به عنوان ذخیره اطلاعات استفاده شود

گزینه بعدی پیش رو استفاده از درگاه درایو نوری برای هارد دیسک میباشد که این گزینه در صورتی عملی میباشد که کاربر نیازی به استفاده از درایو نوری نداشته باشد، برای این کار وسیله ای به نام cady  موجد میباشد که هارد در آن قرار میگیرد و ار طریق درگاه درایو نوری، به جای آن نصب میگردد

با احساس نیاز به استفاده همزمان حافظه های SSD  و هارد به صورت همزمان در لپتاپ های پیشرفته ( صنعتی، گرافیکی وگیم ) نصب همزمان هر دوحافظه پیش بینی میشود.

در این دستگاه ها یک درگاه 2.5 اینچی جهت هارد دیسک، به اضافه یک درگاه برای حافظه SSD تعبیه میشود که در دستگاه های مختلف متفاوت است و ممکن است از حافظه های msata، M.2 2280، M.2 2260 استفاده شود که با پیشرفت تکنولوژی به روز میشوند.

 

در صورتی که با کمبود بودجه مواجه هستید و نياز به فضاي ذخيره سازي بالايي داريد و سرعت بالا اهميت زيادي براي شما ندارد معقول ترین کار استفاده از يك هارد دیسک می باشد. HDD ها کماکان ارزانترين کم هزینه ترین و به صرفه ترین گزينه موجود برای ذخیره سازی اطلاعات هستند.

 

اگردر هزینه محدودیت دارید و نياز به فضاي ذخيره سازي بالايي داريد وبه سرعت بالا نیز نیاز دارید، بهترین گزينه برای شما استفاده از هارد درايو هيبريدي یا ( SSHD) است.

این هارد دیسک به نحوی طراحی شده است كه يك حافظه SSD با ظرفيت پايين فقط براي ذخيره سازي اطلاعات نرم افزارهاي پركاربرد در كش و يك هارد درايو استاندارد با ظرفيت بالا براي ذخيره سازي واقعي اطلاعات در داخل آن وجود دارد.

البته از آنجايي كه اين يك تكنولوژي جديد است تعداد كمي از اين نوع هاردها در بازار موجود مي‌باشد.

در نهایت پاسخ به سئوال HDD یا SSD پاسخ مشخصی نداشته و به بسیاری از موارد وابسته است. از بودجه گرفته تا محدودیت فضا و سایر امکانات می تواند در پاسخ به پرسش HDD یا SSD موثر باشد.

کامپیوتر امیرکبیر، ارائه دهنده خدمات کامپیوتری در محل، تعمیرات تخصصی لپ تاپ
و فروش لپ تاپ استوک در اصفهان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا